Vadstena slott, Vadstena kloster och heliga Birgittas klosterområde
Vadstena är en fantastisk plats, mitt emellan Stockholm och Göteborg. På östra stranden av Vättern njuter du av närhet till vatten, Omberg och Tåkern. I innerstaden hittar du kullerstensgränder, medeltida miljöer, Vadstena slott och heliga Birgittas klosterområde. Shopping i mysiga små butiker eller en stund på en uteservering. Storhet i det lilla! Källa: VisitÖstergötland
Idag räknar man Vadstena slott att vara norra Europas bäst bevarade renässansslott. Under 1500-talet blir det allt viktigare att få ett internationellt erkännande och Vasafamiljen behövde skrytbyggen att visa upp. Vadstena slott är ett exempel på en sådan byggnad. Gustav Vasa började bygga slottet 1545 för att stärka det svenska försvaret mot smålänningar och danskar. Flera år senare blir Gustavs son Johan III kung och bygger om slottet till ett pampigt renässansslott. Slottet stod klart år 1620 och har fyra våningar fyllda med ståtliga salar.
Vadstena kloster är ett kloster för Den helige Frälsarens orden i Vadstena. Den ståtliga klosterkyrkan reser sig högt och kan ses ifrån hela staden. Kyrkan började byggas runt år 1369 på begäran av Heliga Birgitta och det tog 61 år att bygga den. Kyrkan invigdes år 1430 i närvaro av kung Erik av Pommern, drottning Filippa, stormän och präster.
Andra inlägg
- Investera i det som består – kapital för en hållbar framtid
- Översättningens betydelse i teknik och affärer
- Maximera avkastning utan hög risk
- En nystart vid 40+
- Kata gård och Varnhemsklostret
- Att rekrytera
- Byt ut dina tråkiga persienner
- Testa att bli giggare
- Ska du byta ut alla dina fönster?
- Hur rankar man högt på Google?